Skip to main content
KUNDALINI JOGA
Radosť zo života je prirodzený stav bytia.
Každý pod emóciou „radosť“ chápe to svoje, pretože našťastie sme každý iný a každý máme svoje pocity. Pocitom radosti a šťastia prekypujeme obyčajne v období zamilovanosti, ak sa nám darí, ide práca od ruky, sme oceňovaní a poznáme svoju hodnotu.
Poznáte ten pocit počas väčšiny dní v roku? Žijete taký život, aký by ste si predstavovali? Ste tým, kým chcete byť? A je to vôbec možné?
Prečo nie sme schopní napĺňať svoje priania a predsavzatia, ktoré si určíme? Prečo nakoniec spadneme späť do začarovaného kruhu nenaplnených prianí a výčitiek?
Kundalini joga je Joga vedomia – je to prastará (7.000 rokov) a veľmi efektívna technika, ktorá využíva našu kreatívnu silu k posilneniu tvorivosti, vedomiu a k naštartovaniu samoliečebných procesov v tele. Ak sme vedomí, žijeme v prítomnom okamihu a teda si dokážeme naplno užívať život, a tým plniť svoje priania a túžby.
Kundalini znamená „kučera vlasov“ – je to naše vedomie, náš potenciál, ktorý drieme v oblasti 2. čakry. Zmyslom KJ je bezpečne prebudiť túto energiu, aby potom stúpala pozdĺž chrbtice až do 6. čakry (3.oka). Cieľom je udržať túto energiu vo vyšších centrách. Môžeme to uskutočniť veľmi jednoducho, práve praktikovaním krijí a meditácií.
Kundalini joga je tou najrýchlejšou cestou k pochopeniu zdroja a zmyslu života, ku šťastiu, prosperite a odvahe.
„VYDRŽ A BUDEŠ PODRŽANÝ“
Sami musíme vyjsť zo svojej komfortnej zóny a začať pracovať na svojom šťastí. Každý dokáže byť úspešní, keď nasleduje svoje srdce, a tým realizuje svoje vízie.

Prínosy KJ pre každodenný život

  1. Odbúrava zaužívané vzorce a zvyky , čím otvára cestu ku zmene a hojeniu.
  2. Pracuje s telom a prospieva mu. Učí nás ako sa o fyzické telo starať a pozerať sa naň, ako na náš chrám duše
  3. Je to komplexná forma cvičenia, ktorá udržuje silu svalov a pružnosť tela. Pracuje s uhlami a trojuholníkmi a využíva ich pozitívne energetické účinky na telo.
  4. Aktivuje náš žľazový systém, zrýchľuje obeh krvi, lymfy a iných telesných tekutín, čím dochádza k rýchlejšiemu a účinnejšiemu čisteniu tela od odpadových a toxických látok.
  5. Prijatie seba i ostatných. Nárast pocitu dôvery a vďačnosti. Nepripútanosť. Menej očakávaní, odcudzovania a súdov.
  6. Schopnosť manifestácie našich najhlbších túžob, ktoré naplnia náš život, a to bez nutnosti manipulácie, či boja pre to, čo chceme.
  7. Spomalenie dychu pôsobí ukľudňujúco na náš nervový a endokrinologický systém, a tým sa uvoľňuje napätie v tele
  8. Zlepšenie sústredenia a schopnosť dokončovať úlohy. Schopnosť jednať konzistentne, pravdivo, férovo a úprimne.
  9. Rozvoj intuície tj. vedenia a cítenia, čo je správne a najlepšie v danej situácii a ochrana, ktorá nás varuje pred nebezpečím.
  10. Zlepšenie vzťahov a to ako partnerských, rodinných, kamarátskych, tak i vzťahu k sebe samému.
  11. Zvyšovaním nášho vedomia a kvality života sa náš vnútorný mier transformuje aj na vonkajší a celkovo ovplyvňujeme prostredie na zemi.
  12. Schopnosť efektívne riešiť problémy nášho života. Zbavovanie sa závislostí.
  13. Zlepšenie zdravia a nárast energie. Celková zmena nášho životného štýlu.

Inštrukcie pre začiatočníkov

Čo je kundalini joga?

Kundalini joga je príbuzná s inými formami jogy, ako napr. hatha jogou, avšak niektoré pozície (ásany) sú dynamickejšie z dôvodu rozprúdenia a precítenia životnej energie. Veľký dôraz sa kladie na dych (pránu), ktorý je takmer u každého cviku vedome usmernený. Vo veľkej miere sa pracuje s telesnými zámkami (bhandy). Súčasťou každej lekcie kundalini jogy je i meditácia, či už v podobe zamerania sa na dych (pranayam) alebo mantru. Pri cvikoch a i pri meditácii sa využívajú i pozície prstov a rúk (mudry). Cvičením jogových pozícií nabudíme fyzické telo, ktoré sa potom dokáže lepšie položiť do meditácie, a tým pokračovať v prehlbovaní našej pozornosti na mentálnej úrovni. Špeciálne poskladané zostavy pozícii vytvárajú kriju, ktorej výsledný efekt je silnejší a účinnejší, než súčet účinkov jednotlivých praktikovaných cvikov.
Kundalini jogou zjednocujeme myseľ-telo-dušu: Myslíme jedným smerom, aby sme nastavili telo do správnej pozície, avšak vonkajšia pozícia je podporovaná naším vnútorným nastavením-dušou a znásobí sa to dýchaním. Ak niečo nefunguje tak ako by sme si priali, postačuje si to len všimnúť a prijať to, čím som dnes. A to mi umožní sa posunúť ďalej.
Kundalini joga bola predávaná ústnou tradíciou, až kým ju v druhej polovici minulého storočia Yogi Bhajan sprístupnil každému z nás slovami: „Vy si vytvárate vlastnú realitu. Je len na vás, či každodenné problémy vnímate ako obmedzenia a výhovorky, alebo ako príležitosti k rastu a skúsenostiam.“
Yogi Bhajan učil tisícky setov (krijí) a meditácií, ktoré sa zameriavajú na každú časť a fázu ľudskej skúsenosti. Mnoho zostáv a meditácií je veľmi prastarých. Našťastie boli jeho lekcie zaznamenávané a prepisované. Dnes môže každý využiť ich silu, pokiaľ dodrží pravidlo zachovania nemennosti krije a iba predáva a praktikuje presne dané techniky.
Občas môžeme počuť, že kundalini joga je nebezpečná. Niektorí ľudia môžu mať spontánne prebudenie kundalini energie, ktoré môžu viesť k traumám, a dokonca k psychickým problémom. Tento stav môže vzniknúť iba pri technikách, ktoré pracujú len s psychickou energiou a nepripravujú najprv fyzické telo na „vyššiu voltáž“ energie. Kundalini joga podľa Yogi Bhajana pripravuje najprv telo a nervový systém, a preto je stopercentne bezpečná. Jej pravidelné cvičenie nielenže bezpečne pozdvihuje kundalini energiu, ale ju i udržuje pri živote na vyšších úrovniach.
Stúpane kundalini energie je nádherný a euforický zážitok, často sprevádzaný stavmi zmeneného vedomia. Niektorí popisujú, že ide o stav podobný orgazmu, niektorí zažívajú teplo stúpajúce po chrbtici, iní zase vnímajú jasné a žiarivé svetlo. Vždy však ide o individuálnu skúsenosť.

Ako správne začať?

Každá lekcia kundalini jogy má 3 úrovne:
  1. Ásana, držanie tela
  2. Pranajám, riadený dych
  3. Dhján, meditácia
1. Ásana, držanie tela
V kundalini joga využíva asi 50 základných jogových pozícií, ako je: ťava, pluh, trojuholník, kobra, luk, most a.i. Vychádza z nich niekoľko tisíc pohybov a variácií. V kundalini joge nie sú extrémne naťahovacie cviky, a ani stojka na hlave.
Kundalini joga nekladie dôraz len na presné a koncentrované prevedenie cvikov a postupné zlepšovanie flexibility. Ide v nej hlavne o prirodzenú a živú dynamiku tela a jeho aktívne uvedomenie.

2. Pranajám, riadený dych
Hlboký nádych to je to, čo urobí dieťa, keď sa narodí. Pľúca začnú pumpovať vzduch, z ktorého žijeme – neviditeľný zdroj života tu na Zemi. DYCH je na Zemi ako prvý, a potom nasleduje SLOVO, ktoré je závislé od energie dychu. To znamená, že musíme najskôr kultivovať dych a potom zvažovať každé slovo, ktoré povieme nahlas alebo v duchu.
V bežnom živote berieme dych ako automatickú súčasť nášho bytia a v podstate ho ignorujeme. Dych má však veľký vplyv na kvalitu nášho života.
Škola kundalini jogy preto považuje správne a intenzívne dýchanie za veľmi dôležité. Veľa ľudí pocíti veľkú zmenu, keď opravia svoje nekompletné a povrchné dýchanie a rovnako to platí i v prípade zmeny tzv. paradoxného dýchania (približne 40% všetkých ľudí pri nádychu vťahuje nevedome svoje brucho ku chrbtici, a tým bráni bránici v pohybe. Správne sa má brucho pri nádychu pohybovať smerom dopredu – von, a tým vytvorí miesto k pohybu bránice).
Dve najdôležitejšie formy dýchania v KJ sú: dlhé hlboké dýchanie (plný jogový dych) a dych ohňa.
Plný jogový dych pôsobí veľmi relaxačne a sprostredkuje pocit vnútorného mieru.
Plný jogový dych je dlhý dych, ktorý využíva zapojenie všetkých troch pľúcnych lalokov (brušný-dolný, hrudníkový-stredný, kľúčny-horný) v ich plnej pľúcnej kapacite.
Krátke vysvetlenie správnej praxe:
Cvičenie sa odporúča robiť v ľahu s ľavou rukou na bruchu a pravou na hrudníku, aby sme lepšie cítili pohyb bránice.
Začneme sa nadychovať do oblasti okolo pupka, čím sa rozšíri brušná dutina.
Postupujem vyššie, a postupne sa rozširuje hrudník do strán. Nádych posúvame ešte vyššie, čím sa mierne zdvihnú kľúčne kosti. V tomto momente sa nádych zmení na výdych, ktorého postup je reverzný. Pri výdychu sa ako prvé uvoľní podkľúčna oblasť, potom sa pomaly vyprázdňuje hrudník a ako posledné sa vydychuje z oblasti brucha tým, že vtiahneme pupok smerom ku chrbtici, čím vytlačíme posledné zbytky vzduchu.
Dych ohňa je očisťujúci, povzbudzujúci, posilňujúci a vyrovnávací.
Jedná sa o silný „mechový“ dych vykonávaný iba bruchom a bránicou. Pri dychu sa sústreďujeme viac na výdych, kedy sa bránica vtiahne smerom dovnútra a nádychom sa prirodzene vypúli smerom von. Ideálny dych ohňa je prevádzaný 2x za sekundu, na začiatku cvičenia je pomalší. Pri praxi je dôležité si Dávať pozor, aby ste pri vykonávaní ohnivého dychu „nespadli“ do paradoxného dýchania. Pri držaní tela je potrebné si uvedomiť, že brada by mala byť trochu natiahnutá, čím nedochádza k pocitu tlaku v hlave.
Prax: Hlboký nádych, čím naplním celú pľúcnu kapacitu a zdvihnem hrudník. Hrudník ostáva vo zdvihnutej pozícii a začnem výdychom rytmicky vťahovať brušnú stenu dovnútra a pri nádychu vypúľ brušnú stenu von rovnakou intenzitou dovnútra. Frekvenciu medzi nádychom a výdychom je dôležité udržať rovnakú.

3. Dhján, meditácia
Meditácia je pre každého. Použitím jemných vzorcov vytvára meditácia komunikáciu medzi vami a vašou mysľou, medzi vašou mysľou a telom.
Meditácia je neoddeliteľnou súčasť každej lekcie kundalini jogy, pretože naše telo nie sme schopní uvoľniť, pokiaľ neuvoľníme i myseľ a nezbavíme ju jej zaužívaných vzorcov. Dokážeme ju uvoľniť tým, že sa koncentrujeme na určité body v tele alebo slová, ktoré naviac majú pozitívny energetický efekt, ktorými sú napr. bod medzi obočím, bod na vrcholku hlavy, špička nosa, pupok atď.
Slová pre koncentráciu sa nazývajú Mantra. „Man“ znamená myseľ, „tra“ je projekcia.
Uvedené mantry sa používajú na všetkých hodinách kundalini jogy
„Ong namó gurú dev namó“
Každá lekcia kundalini jogy sa začína spievaním tejto mantry (tiež známa ako Adi mantra – počiatočná mantra).
Jej význam: Zdravím (namó) kozmickú tvorivú energiu (ong) a vznešenú (dev) cestu, ktorá vedie z temnoty ku svetlu (gu-tma, ru-svetlo).
„Sat nám“
Pri všetkých cvikoch sa snažíme koncentrovať na vnútornú mentálnu mantru (aj keď ju nevyslovujeme): SAT – pri nádychu, NAM – pri výdychu
Slová pochádzajú z gurmukhi – indického posvätného jazyka, ktorý sa vďaka konštrukcii slabík lepšie hodí k mantrovaniu, než napr. angličtina (avšak existujú mantry i v angličtine)
Jej význam: Sat – pravda, nám – identita
Sat nám ti pripomína, kto v skutočnosti si.
Lekciu ukončujeme anglickou pesničkou, ktorá slúži ako afirmácia a potvrdenie cieľa jogy.
„May the long time sun shine upon you, all love surround you and the pure light within you guide your way on.“
„Nech svieti slnko na teba celý deň, nech ťa obklopuje láska, nech ťa vnútorné svetlo vedie na tvojej ceste ďalej.“
Čo robiť a čo nie?
2 hodiny pred lekciou nejedzte, avšak pite dostatočné množstvo tekutín, čo je veľmi prospešné, nakoľko sa tým podporuje vnútorný čistiaci proces, ktorý joga uvádza do pohybu.
Ženy, ktoré menštruujú, by mali byť opatrné a počúvať svoje telo, hlavne pri cvikoch, ktoré spôsobujú tlak na brucho. Obrátené pozície (napr. sviečka, pluh) a silný dych ohňa sa pri menštruácii neodporúča.
Kto má problémy s chrbticou alebo z iných dôvodov je v lekárskej starostlivosti, by mal cvičenie jogy konzultovať so svojím lekárom. Svojho učiteľa by mal o tom informovať a behom lekcie vnímať svoje hranice.
Odporúča sa cvičiť naboso, aby chodidlá mohli dobre dýchať.
Cieľom lekcií jogy je, aby človek začal, na ich základe, sám doma pravidelne cvičiť. Poradie cvikov je dôležité, preto môžeš svojho učiteľa požiadať, aby ti dal k domácej praxi potrebné inštrukcie. Najlepšia doba na cvičenie je skoro ráno – než začne deň, alebo večer – kedy deň končí.
Krása KJ spočíva v tom, že aj keď budete iba fyzicky sedieť a ustálite rytmus svojho dychu a pridáte tvorivý naad (vnútorný zvuk,vibrácia) vaša myseľ sa sústredí a vybalancuje. Je tak účinná hlavne vďaka svojej úplnosti, rovnováhe a energii.
Súčasťou KJ sú tieto typy jogy:
  • Hatha joga je veda, v ktorej sa za účelom vystúpenia kundalini energie spája slnečná – HA (mužská) energia a lunárna/mesačná – THA (ženská) energia. Dôraz kladie hlavne na ohybnosť a trpezlivosť.
  • Laya joga je spojenie konečného s nekonečným prostredníctvom zvuku a mantry s rytmom
  • Džapa joga je disciplína recitácie mantier, tj. technika
  • Šakti joga spolieha na praktiky, ktoré v jedincovi rozvíjajú pocit sily a uvedomenie si vlastných schopností
  • Bhakti joga predstavuje disciplínu lásky a zbožnosti. Šakti a bhakti sa vzájomne dopĺňajú.
  • Radž joga je kráľovská, zjednocujúca disciplína, ktorá vám dáva majestátnosť.
Týchto sedem jog tvorí KJ a všetky smerujú k jednému – aby pozdvihli kundalini energiu, avšak KJ je tou najrýchlejšou a najefektívnejšou. Hovorí sa, že Hatha jogou prídete k oslobodeniu za 16 rokov, avšak prax kundalini jogy sľubuje dosiahnutie tohto cieľa za 1/3, alebo ¼ tohto času. Keď to zhrnieme, tak pochopíme úplnosť Kundalini jogy:
Pokiaľ sa nenaučíte ako vykonávať Laya jogu, nebudete schopný zaintonovať mantru, Ak nepoznáte japu, nemôžete ju recitovať, Bez bhakti na to nemáte čas A bez šakti ju nie ste schopný vykonať.
Dobrá správa je, že táto joga funguje a zlá správa je, že ju musíte vykonávať.

Kundalini podľa Yogiho Bhajana:

Yogi Bhajan bol Majster Kundalini jogy už od svojich 16tich rokov, mal svoju prvú hodinu jogy v telocvični na strednej škole v Los Angeles, 5. januára 1969. V tom čase 39 ročný emigrant z Indie opustil svoju kariéru vo vládnych službách, aby mohol realizovať svoju víziu – predstaviť Kundalini jogu na Západe. Vôbec ho neodradilo, že v ten večer nikto neprišiel na hodinu, hodinu odučil pred prázdnou halou.
V turbulentnej drogami omámenej kultúre 60-tych rokov sa Yogi Bhajan ako prvý obrátil na mládež. Uvedomil si, že experimentovanie s drogami a „iným stavom vedomia” vyjadruje hlbšiu túžbu zažiť celostný, oslobodzujúci zmysel bytia a túžbu po rodine, po spojení so sebou samým a ostatnými. Po tom, čo mladí ľudia zistili, že chemikálie poskytujú v lepšom prípade len lacnú náhradu pokojnej vnútornej eufórie, ktorú môžu získať pomocou Kundalini jogy, a v horšom prípade vedú k oslabujúcim vedľajším prejavom na fyzickej a duševnej úrovni, začali sa doslova „hrnúť” na jeho hodiny. Vytvoril rodinu známu ako 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization) a centrá 3HO začali vyrastať po celých Spojených štátoch a po svete ako „huby po daždi”.
Vytvoril hnutie, ktorého výhonky si našli cestu do našej kultúry. Yogi Bhajan bol priekopníkom a po viac ako 40 rokoch cieleného úsilia organizácií 3HO a Kundalini Research Institute sú joga a meditácie na Západe všeobecne prijímané. Za tento záujem nevďačí len overeným prínosom jogy a meditácií, ale aj rastúcemu záujmu verejnosti o spiritualitu a zdravý životný štýl.
Yogi Bhajan sa narodil ako Harbhajan Singh Puri v Indii, v súčasnom Pakistane, dňa 26. 8. 1929 do rodiny liečiteľa a vodcu komunity. Keď mal 8 rokov, stal sa žiakom veľkého Majstra, Sant Hazary Singha, a pod jeho vedením dosiahol majstrovstvo v Kundalini joge vo veku 16 rokov. V roku 1947 počas rozdelenia Indie došlo k evakuácii dediny, v ktorej Yogi Bhajan vyrastal, pretože sa mala stať súčasťou Pakistanu. Ako mladík, ktorý mal vodcovské schopnosti, bol poverený doviesť viac ako tisíc ľudí cez rozbúrenú krajinu do bezpečia v Dillí.
Študoval komparatívnu religionistiku a védsku filozofiu a dosiahol magisterský titul v ekonómii na Pandžábskej univerzite. Neskôr absolvoval doktorandské štúdium komunikačnej psychológie na Univerzite humanistických štúdií v San Franciscu.
Stal sa vodcovskou osobnosťou v rámci komunity, náboženského hnutia a aj vo svete podnikania, a to s vynikajúcou povesťou ako mierumilovný, múdry a súcitný človek. Vydal viac ako 30 kníh najrôznejšieho zamerania od spirituality a vedomia po komunikáciu a psychológiu. Založil rad potravinárskych spoločností, ktoré vyrábajú a distribuujú prírodné produkty vychádzajúce z jeho učenia. Ako Siri Singh Sahib, teda Sikhský vodca na západnej pologuli, sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II a spolupracoval s Dalajlámom a cantenburským biskupom na podpore svetového mieru.
Yogi Bhajan opustil svoje fyzické telo dňa 6. októbra 2004 vo veku 75 rokov. Pre mnohých ľudí však nezomrel, pretože je tu svojimi vibráciami stále prítomný.